Piecza zastępcza
REALIZACJA ZADAŃ Z ZAKRESU USTAWY O WSPIERANIU RODZINY I SYSTEMIE PIECZY ZASTĘPCZEJ
RODZINNA PIECZA ZASTĘPCZA
Dla dobra dzieci, które potrzebują szczególnej ochrony i pomocy ze strony dorosłych, środowiska rodzinnego, w trosce o ich harmonijny rozwój i przyszłą samodzielność życiową, dla zapewnienia ochrony przysługujących im praw i wolności, dla dobra rodziny, która jest podstawową komórką społeczeństwa oraz naturalnym środowiskiem rozwoju, i dobra wszystkich jej członków, a w szczególności dzieci, w przekonaniu, że skuteczna pomoc dla rodziny przeżywającej trudności w opiekowaniu się i wychowaniu dzieci oraz skuteczna ochrona dzieci i pomoc dla nich może być osiągnięta przez współpracę wszystkich osób, instytucji i organizacji pracujących z dziećmi i rodzicami z dniem 1 stycznia 2012 r. weszła w życie Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Jednym z istotnych zadań realizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białogardzie jest organizowane pieczy zastępczej dzieciom w przypadku niemożności zapewnienia im opieki i wychowania przez rodziców biologicznych.
Rodzinna piecza zastępcza zapewnia realizację planu pracy z rodziną lub, gdy jest to niemożliwe, przygotowanie dziecka do godnego, samodzielnego i odpowiedniego życia, pokonywania trudności zgodnie z zasadami etyki, nawiązywania podtrzymywania bliskich, osobistych i społecznie akceptowanych kontaktów z rodziną i rówieśnikami w celu łagodzenia skutków doświadczania straty i separacji oraz zdobywania umiejętności społecznych, zaspokojenia potrzeb bytowych, zdrowotnych, edukacyjnych i kulturalno-rekreacyjnych, dążenia do przysposobienia.
Formami rodzinnej pieczy zastępczej są:
-
rodzina zastępcza:
-
spokrewniona;
-
niezawodowa;
-
zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna;
-
rodzinny dom dziecka.
Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu,
po uzyskaniu zgody rodziców zastępczych lub prowadzącego rodzinny dom dziecka.
Rodzina zastępcza zapewnia dziecku opiekę i wychowanie, a w szczególności:
-
traktuje dziecko w sposób sprzyjający poczuciu godności i wartości osobowej;
-
zapewnia dostęp do przysługujących świadczeń zdrowotnych;
-
zapewnia kształcenie, wyrównywanie braków rozwojowych i szkolnych;
-
zapewnia rozwój uzdolnień i zainteresowań,
-
zaspokaja jego potrzeby emocjonalne, bytowe, rozwojowe, społeczne oraz religijne;
-
zapewnia dziecku ochronę przed arbitralną lub bezprawną ingerencją w życie prywatne dziecka;
-
umożliwia kontakt z rodzicami i innymi osobami bliskimi, chyba że sąd postanowi inaczej.
Objęcie dziecka jedną z form pieczy zastępczej następuje na okres nie dłuższy niż do osiągnięcia pełnoletniości, chyba że wcześniej dziecko powróci do rodziny biologicznej lub zostanie przysposobione do rodziny adopcyjnej.
Zapewnienie dzieciom opieki zastępczej w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka oraz udzielanie im świadczeń na pokrycie kosztów utrzymania dzieci pozostających pod opieką tych rodzin jest zadaniem własnym powiatu z zakresu pomocy społecznej oraz z zakresu wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Jednostką zobowiązaną do udzielania pomocy i sprawowania nadzoru nad rodzinnymi formami pieczy zastępczej w imieniu Starosty jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
INSTYTUCJONALNA PIECZA ZASTĘPCZA
Dla dobra dzieci, które potrzebują szczególnej ochrony i pomocy ze strony dorosłych, działanie na rzecz zaspokojenia ich potrzeb wymaga równoległego podejmowania czynności opiekuńczych, wychowawczych i dydaktycznych. Tego typu potrzeby dzieciom pozbawionym częściowo lub trwale opieki i wychowania w rodzinie biologicznej powiat zapewnia przez organizowanie i prowadzenie placówek opiekuńczo – wychowawczych.
Na terenie powiatu białogardzkiego na dzień 31 grudnia 2017 roku funkcjonowało 12 placówek całodobowego pobytu, w tym 8 prowadzonych na zlecenie powiatu:
- Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza Nr 1 w Białogardzie,
- Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza Nr 2 w Białogardzie,
- Rodzinny Dom Dziecka w Białogardzie,
- działające w strukturach Wioski Dziecięcej SOS w Karlinie:
- Rodzina SOS – 1
- Rodzina SOS – 2
- Rodzina SOS – 3
- Rodzina SOS – 4
- Rodzina SOS – 5
- Rodzina SOS – 6
- Rodzina SOS – 8
- Rodzina SOS – 10
oraz 1 placówka dziennego pobytu:
- Placówka Wsparcia Dziennego w Białogardzie.
Całodobowy pobyt dziecka w placówce opiekuńczo – wychowawczej powinien mieć charakter przejściowy. Skierowanie dziecka pozbawionego częściowo lub całkowicie opieki w rodzinie biologicznej do placówki opiekuńczo – wychowawczej następuje po wyczerpaniu wszystkich możliwości udzielenia pomocy rodzinie naturalnej lub umieszczenia w rodzinnej formie opieki zastępczej.